DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Impregnace


Základem ošetření obuvi je kvalitní impregnace, a to ještě před prvním nošením. První funkcí impregnace je zabránit pronikání vlhkosti do obuvi. Tím nejen chrání svršek obuvi před poškozením, ale především zajišťuje komfortní použití. Voda nejenže nesvědčí nohám, ale také výrazně zhoršuje tepelnou izolaci bot. Druhou vlastností je ochrana svršku obuvi před pronikáním nečistot do struktury materiálu. Tak se obuv lépe čistí a je zde předpoklad pro dosažení delší životnosti. Impregnace může být v několika formách, které se liší jak chemickým složením, tak způsobem nanášení.

SPREJE
Impregnace ve sprejích by se měla používat vždy na vyčištěnou a suchou obuv, aby její účinnost byla co největší. Vodou nasáklý svrchní materiál ztěžuje pronikání impregnace do struktury materiálu. Impregnace ve sprejích jsou většinou vyráběny buď na bázi silikonu (u některých světlých odstínů svrchního materiálu může dojít po použití k nepatrnému ztmavnutí svršku obuvi a tato impregnace také hůře proniká do struktury usní), nebo fluorkarbonu (FC, proniká snadno do celé struktury usně, nepůsobí na její barevnou úpravu a všeobecně je účinnější).

Výhodou sprejových impregnací je, že jsou většinou univerzální, a tedy vhodné i na broušené materiály a textil (neslepují vlas usně, snadno se aplikují, zachovávají původní vzhled usně). Také příliš nebrání odvodu tělesných par z vnitřku obuvi a snadněji vnikají do hloubky usní či jiných materiálů.

ROZTOKY
Na trhu jsou ale také impregnace, které nejsou ve sprejích. Můžeme je použít i na vlhkou nebo mokrou obuv – jedná se o impregnace, kde jsou impregnační látky vpravovány do materiálu např. při praní nebo formou roztoků. Jejich účinnost je také velmi dobrá, neboť se v lázni dostanou do celé struktury materiálu, ale pro dosažení impregnačního efektu se obuv musí nechat pozvolna vyschnout. Vždy je nutné získat v prodejně co nejvíce informací o použití jednotlivých výrobků nebo si důkladně přečíst návody.

Tuky a vosky Impregnace ve formě různých přírodních tuků nebo vosků – živočišných i rostlinných – jsou sice vydatnější a zároveň obsahují i látky k výživě usní, ale nejsou vhodné na textil a broušené materiály (nubuk), protože mohou změnit vzhled svršku obuvi (vytvoření lesklého povrchu obuvi, slepují vlas usně) a také více omezují odvod tělesných par. Vhodné jsou především na hladké usně.

OBUV S MEMBRÁNOU
Kvalitní impregnace je důležitá také u obuvi vybavené nepromokavým a přitom prodyšným materiálem v podšívce. Samotný svršek boty je bez impregnace poměrně nasákavý a časem by se mohly nečistoty dostat až k samotnému nepropro materiálu a snížit jeho funkčnost – tedy především prodyšnost. Kvalitní impregnace musí proniknout do celé hloubky svrchního materiálu a zároveň nesmí bránit odvodu tělesných par z vnitřku obuvi. Slouží k ochraně svrchního materiálu proti zašpinění, zabraňuje vsakování vody do svršku obuvi, a tím zachovává optimální tepelnou izolaci a chrání vnitřní nepropro materiál před snížením jeho funkce.

Většina kvalitních impregnací působí v materiálech dlouhodobě a obnova záleží především na intenzitě používání obuvi a náročnosti klimatických podmínek, v jakých je používána. Nejznámějším nepropro materiálem používaným u obuvi je bezpochyby Gore-Tex. Při výrobě obuvi s tímto materiálem se nejedná pouze o použitý materiál, ale o celkovou technologii, která musí být otestována a certifikována výrobcem tohoto materiálu. Totéž platí pro výrobky určené k impregnaci a údržbě, a tak na mnohých impregnacích můžete nalézt atest, že tyto výrobky jsou přímo určeny na obuv např. s Gore-Texem. Atest tak poukazuje na určitou míru kvality a může sloužit jako jedno z vodítek pro výběr. Samozřejmě i jiné výrobky bez tohoto atestu, mohou dobře posloužit.